سیستم شبکه اجتماعی ویکی

سیستم اجتماعی ویکی

شبکهٔ اجتماعی ساختاری اجتماعی است که از گره هایی(که عموما فردی یا سازمانی هستند) تشکیل شده‌است که توسط یک یا چند نوع خاص از وابستگی به هم متصل اند، برای مثال: قیمت‌ها، الهامات، ایده‌ها و تبادلات مالی، دوست‌ها، خویشاوندی، تجارت، لینک‌های وب، سرایت بیماری‌ها (اپیدمولوژی) یا مسیرهای هواپیمایی. ساختارهای حاصل اغلب بسیار پیچیده هستند.
فضای مجازی مجال شکل‌گیری اجتماعات جدید از کاربران را فراهم می‌کند. از زمان تونیس (Tonnies) و تلاش او برای تعریف دو گونه تجمع انسانی یعنی «اجتماع» در مقابل «جامعه» (گزلشافت و گمنشافت) به بعد همه متفکران علوم اجتماعی و فرهنگی «رو در رو بودن»، «محدودیت تعداد»، و «ابتناء بر روابط عاطفی و نه روابط عقلانی را از خصائص بنیانی»اجتماع" عنوان کرده‌اند.
شبکه‌های اجتماعی برپایه اینترنت از قبیل facebook.com و myspace.com در بین جوانان آمریکایی محبوبیت به سزایی کسب کرده‌اند. این شبکه‌های اجتماعی درعین حال که فضاهایی هستند که درآنها افراد دوستان جدیدی پیدا می‌کنند و یا دوستان قدیمی خود را در جریان تغییرات زندگی شان قرار می‌دهند، مکان‌هایی برای تبادل نظر هستند که در آنها جوانان عقاید و نظرات خود را با هم به اشتراک می‌گذارند.

سیستم اجتماعی ویکی همانند شبکه اجتماعی اختصاصی عمل کرده و به مدیران و کاربران این امکان را می دهد علاوه بر ایجاد محیطی امن برای ارسال و دریافت اطلاعات و نظرات بتوانند قابلیت های یک شبکه اجتماعی گسترده را نیز داشته باشند. برخی از ویژگی های این سیستم از قبیل:

سرعت دسترسی بالا

امنیت اطلاعات

نقشه GIS شهری برای ثبت مکان جغرافیایی

امکان ایجاد سیاست های امنیتی به ازای هر کاربر

امکان ارسال نظر و پیشنهاد

امکان ارتباط چت متنی و تصویری

امکان رده بندی کاربران

و ...