مقاله ها

طراحی و تولید نرم افزارهای webGIS

 GIS چيست؟

سيستم اطلاعات جغرافيايي(Geographic Information Systems) يا GIS مجموعه سازمان يافته اي از سخت افزار و نرم افزار كامپيوتري، اطلاعات جغرافيايي و افراد متخصصي است كه به منظوركسب، ذخيره، بهنگام سازي، پردازش، تجزيه وتحليل و ارائه كليه اشكال اطلاعات جغرافيايي طراحي و ايجاد شده است.

 كاربردهاي نرم افزارهاي سيستم اطلاعات جغرافيايي:

 راه و ترابری

زمین شناسی و معادن

منابع آب و آبخيزداري

کشاورزي و برنامه ريزي براي کاربري اراضي

محیط زیست

 جنگلداري و مديريت حيات وحش

تجارت

 صنعت حمل و نقل، ارتباطات 

سازمانها

سرويسهاي اضطراري

کاربرد هاي شهري:

کاربرد هاي شهري GIS عبارتند از جمع آوري، به روز در آوردن، پردازش و توزيع داده هاي مربوط به زمين هاي شهري به طور سيستماتيک، تصميم گيري هاي اقتصادي، قانوني و فعاليت هاي مختلف برنامه ريزي مانند توسعه شهر سازي و برنامه ريزي شهري در استانهاي مختلف

نظامي و امنیت 

تعليم و تربيت

بخش مرکزي تمامی نرم افزارهای طراحی شده  مبتني بر وب طراحي و پياده سازي گرديده که وظيفه مديريت اطلاعات پايه سامانه و ارائه گزارشات را خواهد داشت.

سامانه نظارت بر حمل و نقل:

امکان مشاهده موقعیت واقعی وسیله نقلیه در هر لحظه

امکان ارسال و دریافت مکاتبات با راننده وسیله نقلیه

امکان تعریف آلارم تخلف از مسیر و یا منطقه

مشاهده تاریخچه حرکت وسیله نقلیه

ارتباط پیامکی باراننده وسیله نقلیه

در خواست کمک از طرف وسیله نقلیه

امکان برقراری ارتباط با دیگرسامانه های نرم افزاری

مپ سرور:

۱- نصب برروی سرور داخلی و راه اندازی در اینترانت و عدم نیاز به اینترنت

۲- سرعت بسیار بالا

۳- امنیت بالا

۴- قابلیت تعریف و تطبیق لایه های گوناگون نقشه ای در این سامانه

۵- قابلیت پیاده سازی برروی تلفن همراه و تبلت

۶- پیاده سازی روی نقشه مشتری و یا پیاده سازی بر روی نقشه گوگل تا زوم ۱۵

۷- استفاده از سرور های پرقدرت لینوکس

سامانه مدیریت ارتباط با مشتری مبتنی بر سیستم جغرافیایی GCRM:

۱- تحت وب بودن سامانه :این سامانه به صورت ۲۴ ساعته بر روی سرور های اینترنتی در حال کار خواهد بود و مدیریت در هر لحظه در شبانه روز و در هر نقطه در دنیا که باشد امکان دسترسی به سامانه بدون نصب هیچ نرم افزاری را دارد.

۲- cross browser بودن: این سامانه طوری طراحی گردیده است که با تمامی سیستم عامل ها اعم از ویندوز ، آندروید ، لینوکس ، مک و ... به خوبی کار میکند و با تمامی مرور گر های استاندارد(فایر فاکس ، گو گل کروم ، اینترنت اکسپلورر و ....) امکان کار با سیستم وجود دارد.

۳- امنیت بسیار بالا: بعلت استفاده از سیستم عامل امن لینوکس به عنوان سرور، این سامانه از امنیت بالایی برخوردار می باشد ضمن اینکه متخصصین و طراحان سامانه دیگر موارد امنیتی سیستم را نیز در نظر گرفته اند.

۴- موبایل و تبلت:امکان استفاده از این سامانه در دستگاه های موبایل و تبلتی که از مرورگر استاندارد مانند opera, fire fox, chrome,web kit بهره می‌برند می باشد.

۵- نقشه آنلاین:در این سامانه نقشه پایه با استفاده از بروز ترین سرور های نقشه جهانی بروز شده و در سامانه به صورت آنلاین مورد استفاده قرار می گیرد.

۶-دارا بودن بسته انبار داری یکپارچه:در این سامانه علی‌رغم GIS Ready بودن امکان استفاده از داده‌های بانک اطلاعاتی و اتصال آن به داده‌های مکانی از جمله اطلاعات انبار داری می باشد.به طور مثال امکان ثبت بار هر یک از وسایل به صورت اتوماتیک در سیستم انبار داری و انجام دیگر پروسه های انبار داری برای آن می باشد.

۷- ارسال پیام بین کاربران سیستم به صورت آنلاین:در این سامانه در راستای بهینه سازی ارتیاط میان پرسنل و مدیر و همچنین ارتباط پرسنل با یکدیگر سیستم ارسال و دریافت پیام به صورت آنلاین موجود می باشد.

۸- امکان اتصال به GPS با استفاده از سامانه پیام کوتاه و یا GPRS:در این سیستم پشتیبانی از دستگاه‌های موقعیت مکانی (GPS) که دارای یکی از دو استاندارد پیام کوتاه و یا GPRS باشد را دارد.به طور مثال نمونه‌ای از این دستگاهها در پیوست آمده است.

۹- امکان اتصال به سیستم های نرم افزاری استاندارد با استفاده از وب سرویس:این سامانه در راستای نیل به یکپارچه سازی و دولت الکترونیک امکان اتصال با استفاده از وب سرویس به دیگر سامانه های استاندارد را دارا می باشد.

مدیریت وکنترل پروژه مبتنی بر بستر GIS:

مدیریت پروژه بکارگیری دانش، مهارت ها و ابزار های لازم در جریان اجرای فعالیت ها، به منظور رفع نیاز ها و انتظارات متولیان از اجرای پروژه است. سامانه نرم افزاری کنترل پروژه در اجرای این مهم از دو بازوی قدرتمند برنامه‌ریزی و کنترل پروژه بهره می‌گیرد و لذا به ابزاری کاربردی و قدرتمند برای کنترل زمان، کنترل هزینه و مدیریت منابع و نیروی انسانی تبدیل گردیده است.

هدف اصلی این سامانه ایجاد بستری مطمئن و مناسب برای مدیریت پروژه با استفاده از مدیریت برنامه ها ، کنترل منابع و .... بوده است. که برای دستیابی به این هدف تلاش نموده ایم تا بسیاری از حوزه ها را در نرم افزار پوشش دهیم.

از مهمترین ویژگی های این سامانه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دسترسی به کلیه پروژه ها به صورت همزمان از همه جا امکان پذیر است

استفاده از متد PMBOK برای کنترل پروژه ها

ارائه خروجی های متعدد از قبیل پیشرفت فیزیکی ، ریالی ، تأخیر ، پرداختی، طرح ، برنامه و ...

امکان استفاده از تبلت، تلفن همراه و ورود اطلاعات پیشرفت فیزیکی در محل پروژه

امکان مشاهده گزارشات مربوط به پروژه در محل پروژه با استفاده از تبلت یا تلفن همراه